Ciekawość – pierwszy krok do wiedzy

LIFESTYLE

Znasz to uczucie, gdy Twój przyjaciel chomik zasuwa na karuzeli tak szybko, że przechodzą Cie dreszcze, a ty nie możesz usiedzieć w jednym miejscu żeby czegoś nie sprawdzić, zobaczyć, doświadczyć?
Swój zdrowy rozsądek chowasz gdzieś głęboko w kieszeni i już nawet nie prowadzisz negocjacji z samym sobą po prostu jedziesz, odkrywasz, otwierasz kolejne drzwi. Pachnie mi tu ciekawością. Niekontrolowaną siłą postępu i rozczarowań. Jednak, gdy wyobrazisz sobie co najgorszego i najlepszego może się wydarzyć, sam będziesz na to gotów, to lęk nie będzie miał już tak wielkich oczu, za to ciekawość sięgnie zenitu i jedynym rozwiązaniem będzie ją zaspokoić…

 

O czym ja właściwie tu pisze?? No kurka… Rzecz jasna, że o ciekawości. Mówią, że Ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale dla mnie to pierwszy krok do wiedzy.

Każdy z nas ma w sobie stan emocjonalny nastawiony na odkrywanie, który jest stale aktywny. Zaciekawienie i poszukiwanie są silnymi motywatorami, które odpowiednio stymulowane eliminują lęk, a zastępują go sensem. To coś w rodzaju zaspokojenia głodu. Szukanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania daje dreszczyk emocji, a znalezienie odpowiedzi daje satysfakcję. Może być świetnym motywatorem do poznania kogoś kto nas intryguje, może być też kijem, który nas popchnie dalej, gdy wydawać się już będzie, że więcej nie damy rady. Poznanie granic swoich możliwości, to zdecydowanie wina ciekawości. Ale co najważniejsze, dzięki ciekawości poszerzamy swoją wiedzę.

Może niewielu z Was jest świadoma, ale ciekawość można również określić jako iloraz ciekawości czyli CQ.

 

Wspomniany wcześniej przeze mnie głód, to głód umysłu na wiedzę. Ludzie z wysokim poziomem CQ wykazują się większą dociekliwością i otwartością na nowe doświadczenia. Wszystko co nowe wywołuje u nich ekscytację i szybko nudzi ich codzienność. Takie osoby potrafią tworzyć oryginalne pomysły i daleko im do konformizmu. Ponadto wykazują się wyższą tolerancją na niejednoznaczność. Ten zaawansowany sposób myślenia jest oczywiście pełen niuansów, ale to właśnie dzięki CQ jesteśmy w stanie wskoczyć na wyższy poziom intelektualny.

 

Hehe! A ty co Koko? Postanowiłaś napisac wpis o sobie? Przecież doskonale wiadomo, że jesteś Ekstrawertykiem… Zaskoczę Was! Ale to właśnie dzięki tej ciekawości powstał ten wpis i to dzięki niej sama dowiedziałam się o CQ.

 

Przecież tajemnica jest czymś co buduje napięcie i wzbudza ciekawość. Jeśli coś Cię zaciekawi, to świadomie lub podświadomie dążysz do tego by dowiedzieć się co się tam kryje.

Im bardziej będziesz ciekawy siebie, ludzi i tego co Cię otacza, tym bardziej będziesz otwierać swój umysł na nowe, będziesz pobudzać swoją kreatywność i będziesz szukać nowych rozwiązań.

Jednak warto pamiętać, że każda cecha ma swoją ciemną stronę.. więc by nie popaść w skrajność dobrze ciekawość rozpatrywać zgodnie ze swoim sumieniem.

 

fot. Marek Kowalski

koszyk Kokokurka

buty Big Star

sukienka Patrycja Zaremba

naszyjnik Lilou

zegarek Daniel Wellington

wianek Farma Florystyczna

 

Leave a Comment


*